poniedziałek, 31 października 2011

BMW M GMBH GOTOWE DO PRAC NAD WŁASNYM SAMOCHODEM

Firma czeka na pozwolenie zarządu BMW.
Sportowy dział BMW - M GmbH chce pójść śladami AMG i samodzielnie zaprojektować własny samochód sportowy. Podobnie jak model SLS AMG takie auto zostałoby od podstaw opracowane przez inżynierów zajmujących się sportowymi wersjami BMW.
Bossowie BMW nie podjęli jeszcze decyzji w tej sprawie. Ich werdykt będzie zależał od wyników analizy finansowej całego przedsięwzięcia. Jeśli okaże się, że produkcja samochodu ma szanse przynieść firmie wymierne zyski, to prace zostaną niebawem rozpoczęte.
Nie ma jednak pewności, że tak się stanie. Zarząd BMW unika ryzykownych decyzji, akceptując tylko te projekty, na których firma może zarobić. Z tego powodu szefostwo BMW nie daje zielonego światła na produkcję innego modelu - roadstera Z4 M, gdyż jest ona nieopłacalna.

Źródło: AUTOKRATA

BMW 5 NAJBARDZIEJ LUBIANĄ LIMUZYNĄ POLSKICH KIEROWCÓW

Audi i Mercedes mogą jej pozazdrościć.
BMW chwali się świetnymi wynikami sprzedaży modelu serii 5. Niemiecka limuzyna jest obecnie najchętniej kupowanym przez polskich kierowców samochodem w segmencie premium klasy średniej wyższej. Od stycznia do października w Polsce sprzedano 1369 sztuk tego modelu, zarówno w wersji sedan, jak i kombi.
Klienci najczęściej zamawiali BMW serii 5 z 2-litrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 184 KM, którego ceny zaczynają się od 175 tys. brutto. Wersja z tym motorem rozpędza się od 0 do 100 km/h w niewiele ponad 8 s, zużywając średnio 4,9 l na 100 km (dane producenta). Model 520d stanowił 62% sprzedaży sedanów i 76% - kombi.
BMW 5 zyskuje przewagę nad konkurencją po wprowadzeniu we wrześniu kilku nowych silników, kolejnych wersji silnikowych dostępnych z napędem na 4 koła oraz bogatszego wyposażenia standardowego.


Źródło: AUTOKRATA

BMW M5 SZYBSZE, NIŻ OBIECUJE PRODUCENT

Od 0 do 100 km/h przyspiesza w czasie krótszym niż 4 s!
Wygląda na to, że BMW jest producentem, który zaniża osiągi swoich samochodów. Potwierdza to noweBMW M5. Gdy auto trafiło w ręce dziennikarzy magazynu "Car & Driver", przeszło szereg prób czasowych. Okazało się, że deklarowane przez fabrykę osiągi są gorsze od tych, którymi samochód dysponuje w rzeczywistości.
Według danych zamieszczonych w katalogu nowy model przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 4,4 s. Pomiar czasu dokonany przez amerykańskich dziennikarzy podczas sprintu samochodem od 0 do 60 mph (96 km/h) dał wynik 3,7 s (sprint od 0 do 100 km/h mógł wynosić około 3,9 s). Zmierzono także czas, jakiego nowe M5 potrzebuje na przejechanie jednej czwartej mili. Pokonanie tego dystansu zajęło autu 12 s. Prędkość, jaką BMW osiągnęło, kończąc bieg, to 196 km/h.
Testowany wcześniej przez "Car & DriverMercedes E 63 AMG osiągał 60 mph w 4 s, a w sprincie na ćwierć mili - 12,5 s (auto rozpędzało się do 185 km/h). Dopiero auto z pakietem opcjonalnym AMGPerformance może stawić czoła BMW, lecz i tak czas, w jakim osiągnie 60 mph, jest gorszy o 0,1 s.BMW wypada lepiej również w porównaniu z modelem CLS 63 AMG, który od 0 do 60 mph rozpędza się w 3,8 s.


Źródło: AUTOKRATA

niedziela, 30 października 2011

Jakie będzie BMW serii 3 w 2020 roku?

Ledwie ruszyła produkcja niedawno zaprezentowanego BMW serii 3 szóstej generacji, a firma już rozpoczęła prace nad jego następcą, który na rynku powinien ukazać się w 2020 roku. Magazyn Autocar przybliżył założeniakonstrukcyjne, które będą podstawą do budowy kolejnej "trójki".
BMW serii 3 siódmej generacji będzie bezpieczniejsze, oszczędniejsze i łatwiejsze w obsłudze niż jego poprzednicy. Wybór technologii użytych w nowym modelu będzie w wielkim stopniu zdeterminowany bardzo ostrymi normami emisji spalin, które zgodnie z planem mają wejść do czasu pojawienia się tego samochodu na rynku.
Zgodnie z informacjami krążącymi jeszcze przed debiutem BMW serii 3 generacjiF30, nowy model miał otrzymać nowatorski silnik trzycylindrowy. O ile byłoby to możliwe z technicznego punktu widzenia w perspektywie kilku najbliższych lat, szefowie BMW uznali, że rynek jeszcze nie jest gotowy na tak awangardowe rozwiązania w przypadku modelu będącego symbolem marki z Monachium.
Jest to jednak praktycznie przesądzone w przyszłym modelu. Ponieważ średnia emisja dwutlenku węgla dla wszystkich samochodów sprzedawanych przez każdego producenta będzie ustalona na poziomie 95 g/km, nowy silnik trzycylindrowy będzie jedną z jednostek mających za zadanie obniżać ten parametr dla całej gamy BMW. Początkowo będzie emitował 77 g/km, ale w 2025 będzie to już tylko 70 g/km. Trzycylindrowiec będzie wspomagany przez silnik elektryczny w czasie ruszania i jazdy pod obciążeniem na wyższych biegach.
BMW skupi się na konstruowaniu silników benzynowych kosztem diesli, które są droższe w produkcji, a zaoszczędzone pieniądze będą przeznaczane na rozwój technologii hybrydowych, które umożliwią uzyskanie niezwykle niskiego zużycia paliwa. Inżynierowie firmy testują zapłon samoczynny w silniku benzynowym, a także wtryskiwacz połączony z wielopunktową świecą zapłonową.
W nowym BMW serii 3 silnik będzie niemal całkowicie zabudowany z każdej strony - będzie m.in. zupełnie osłonięty od spodu, co ma obniżyć opór powietrza samochodu. Dbałość o doskonałość aerodynamiczną będzie też wyrażona opływowym kształtem elementów zawieszenia oraz takim zaprojektowaniem wnęk kół, by powietrze opływające samochód prześlizgiwało się po ich zewnętrznej powierzchni bez powodowania turbulencji. Chłodzenie hamulców będzie w takiej sytuacji możliwe dzięki specjalnemu kanałowi biegnącemu od wlotu powietrza z przodu.
W przyszłej "trójce" na dużą skalę zostaną wykorzystane lasery. Będą miały rolę czujników wykrywających inne samochody, rowerzystów i pieszych, a także będą ułatwiały utrzymanie samochodu na środku wąskiego pasa ruchu. Lasery będą także wykorzystane w oświetleniu. Lasery w tej roli zadebiutują w BMW już za dwa-trzy lata, więc w 2020 roku będą już wyposażeniem standardowym - światła laserowe będą odznaczać się dużo lepszymi parametrami niż w przypadki technologii LED.
Bardzo istotnym elementem zwiększenia wydajności energetycznej nowego modelu będzie obniżenie jego masy dzięki zastosowaniu komponentów wykonanych z włókna węglowego. Będzie to szczególnie istotne w sytuacji, gdy na dużą skalę znaczną być stosowane ciężkie akumulatory zasilające silniki elektryczne. Do 2020 roku technologia plastiku wzmacnianego włóknem węglowym ma być w przypadku BMW rozwinięta na tak wysokim poziomie, że możliwe będzie zastosowanie wielu elementów konstrukcji i karoserii z tego materiału.
Sposób komunikacji kierowcy z samochodem będzie usprawniony dzięki zastosowaniu na szerszą skalę technologii head-up display - w ten sposób będą wyświetlane nie tylko komunikaty dotyczące prędkości, czy obrotów silnika, ale także nawigacji satelitarnej, radia, czy ostrzeżeń na temat warunków ruchu drogowego. Komunikaty te będą wyświetlane w warstwach, na linii wzroku kierowcy. Z kolei system GPS będzie brał pod uwagę także nachylenie drogi, co ma pomóc w wyborze bardziej ekonomicznej trasy.
Dzięki wbudowanej karcie SIM, BMW serii 3 będzie automatycznie wysyłać i odbierać informacje związanie z warunkami atmosferycznymi oraz ruchu drogowego. Sygnały będą pochodzić np. z automatycznie włączanych wycieraczek i reflektorów. W przypadku zadziałania systemu ESP, inni kierowcy będą automatycznie ostrzegani o możliwej śliskiej nawierzchni.

Źródło: MOTOTOK

wtorek, 18 października 2011

BMW F30 M3 Sedan Concept (2013)


Jaki używany samochód kupić? BMW serii 7 E38, czyli limuzyna od 15 tysięcy złotych



Dzisiaj w naszym cyklu, w którym prezentujemy Wam sylwetki samochodów używanych, delikatnie wyjdziemy poza naszą magiczną granicę 15 tysięcy złotych. Mamy dla Was coś naprawdę z najwyższej półki. BMW serii 7 E38, czyli luksusowa i piękna limuzyna, za naprawdę niezłe pieniądze.
Dlaczego warto wybrać właśnie BMW serii 7?
Jest kilka powodów, które mogą pokazywać, że Siódemka generacji E38 to naprawdę auto dla nas. Po pierwsze wygoda. Jeżeli szukamy bardzo wygodnego środka transportu, a lubimy duże auta i nie przejmujemy się zbytnio cenami paliwa, BMW jest jednym z głównych kandydatów. Mnie najbardziej przekonuje jednak wygląd tego pojazdu. Podobno w 2001 roku, tuż przed zakończeniem produkcji, sprzedaż nagle wzrosła. Złośliwi mówili, że powodem było ujawnienie zdjęć następcy E38.


To auto jest po prostu piękne, ma ponadczasową linię nadwozia i świetnie sprawdzi się w roli pojazdu reprezentacyjnego. Gwarantuję, że jeżeli zdecydujesz się na zakup takiej Siódemki, Twoi sąsiedzi będą patrzyli na Ciebie jak na kogoś z wyższej sfery. Mafia, rząd Rzeczypospolitej Polskiej, swego czasu Tede, Jason Statham w filmie „Transporter”, Agent 007, ten model BMW naprawdę zdobył uznanie, nie tylko wśród „dresów”.
Jeżeli więc chciałbyś podarować sobie i swojej rodzinie odrobinę luksusu (brzmi jak reklama), warto pomyśleć właśnie o takiej limuzynie. Pojawia się tylko pytanie, dlaczego nie wybrać króla limuzyn, czyli Mercedesa Klasy S? Za taką kwotę 15-30 tysięcy złotych mógłbyś kupić W140, czyli popularnego Grubasa, w którym lubuje się rosyjska mafia. BMW wydaje się jednak trochę przystępniejsze, mniej ostentacyjne, ale jednocześnie ładniejsze. Tu już kwestia gustu.


BMW E38 1994-2001
Produkcja tego modelu ruszyła już w lipcu 1993 roku, początkowo budowano egzemplarze z jednostkami 730i oraz 740i, z czasem dołączyła również najmocniejsza odmiana, czyli 750i z dwunastoma cylindrami w układzie V. W styczniu 1994 roku na rynku pojawiła się wersja oznaczona dodatkową literką „L”, która była o 14 centymetrów dłuższa od modelu standardowego. „Langi” czy też „Longi”, najłatwiej odróżnić patrząc na tylne drzwi, to właśnie pasażerowie zajmujący miejsca z tyłu pojazdu, zyskali najwięcej dodatkowej przestrzeni na nogi.


W 1995 roku doszły 740iL, 728i, 735iL, 728iL oraz pierwszy Diesel w ofercie, 725 tds. Również wówczas do wyposażenia standardowego trafił immobilizer, zamiast trzech pojawiły się dwa spryskiwacze przedniej szyby, dodatkowa regulacja przednich foteli w części lędźwiowej kręgosłupa, a w najmocniejszej odmianie 750i zamontowano skrzynię biegów Steptronic.
Rok później Steptronic był dostępny również w innych modelach, doszły boczne poduszki z przodu, kontrola trakcji oraz blokada skrzyni biegów. W 1997 roku boczne airbagi były już z tyłu, wprowadzono też nowego Diesla 730d. Starszy 725 tds posiadał tylko 143 konie mechaniczne, był przez to po prostu za słaby dla tak wielkiej limuzyny. Trzylitrowa jednostka o mocy 193 koni mechanicznych wydaje się być idealnym rozwiązaniem.


Pod względem technicznym, motor ten jest dopracowany w stu procentach, jednak koszty ewentualnej naprawy mogą przyprawić właściciela o ból głowy. Wystarczy wspomnieć, że jeden oryginalny wtryskiwacz do tej sześciocylindrowej jednostki, kosztuje w granicach 1300 złotych. W 1998 roku na rynku zadebiutował jeszcze mocniejszy silnik wysokoprężny w wersji 740d. Była to ośmiocylindrowa jednostka wspomagana przez dwie turbosprężarki. 258 koni mechanicznych rozpędza ponad dwie tony od zera do setki w 8.4-sekundy, a prędkość maksymalna według danych producenta wynosi 242 kilometry na godzinę. Jeżeli jednak komuś naprawdę zależy na osiągach, wówczas w grę wchodzi najmocniejsza 750i. Setka w 6.6-sekundy i prędkość maksymalna ograniczona elektronicznie do 250 km/h, robi wrażenie. Nie wspominam już o Alpinie!
W tym samym roku, w którym pojawiła się 740d, auto przeszło facelifting. Z przodu pojawiły się nowe lampy z doklejonymi kierunkowskazami, odmłodzono klosze tylnych reflektorów, poprawiono instalację elektryczną oraz w mocniejszych wersjach wzrósł poziom bezpieczeństwa, dzięki zastosowaniu systemu stabilizacji toru jazdy DSC.


Produkcję modelu E38 zakończono w roku 2001, wtedy też nastała era stylistyki Chrisa Bangle’a i jego bardzo kontrowersyjne projekty. Jeżeli decydujemy się na zakup takiego auta, musimy pamiętać o kosztach eksploatacji, które będą odpowiednio wyższe, niż w przypadku aut kompaktowych. Samo posiadanie serii 7 już wyróżnia nas z tłumu, szarych, na pozór strasznie skąpych właścicieli Toyot, Peugeotów czy Fiatów.
Kiedy na początku pisałem, że dzisiaj zaprezentuję auto z górnej półki, nie kłamałem. Spójrzmy chociażby na wyposażenie. Na ogół tworząc te artykuły, pisząc, że łatwo trafić na dobrze wyposażony egzemplarz, miałem na myśli centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby czy klimatyzację. W przypadku Siódemki, dobrym wyposażeniem jest nawigacja satelitarna z panoramicznym ekranem 16:9, lodówka za tylnym podłokietnikiem albo kuloodporne szyby.


Skórzana tapicerka aż prosi by na niej usiąść, najciekawiej prezentuje się chyba odmiana w kolorze beżowym. Oprócz foteli mamy tam również jasną deskę rozdzielczą oraz plastikowe elementy osłaniające słupki. Na Allegro dostępnych jest mnóstwo części wyposażenia wnętrza, często za niewielkie pieniądze możemy dostać prawie kompletny (oprócz deski) zestaw do „zmiany koloru”, pochodzący z angielskiej wersji auta. Mnóstwo modeli jest sprowadzanych stamtąd właśnie na części.
Łatwo też trafić na egzemplarze ze Stanów Zjednoczonych. Tam królują „Langi” w odmianach 740 i 750. Jeżeli bardzo dobrze poszukamy to odnajdziemy również wersję „prezydencką”ze stolikami w oparciach przednich foteli, podnóżkami, dodatkowymi lusterkami czy systemem multimedialnym z tyłu pojazdu. Szczytem marzeń będzie Siódemka wyposażona w tzw. „aktywny tempomat”, który sam utrzymuje nas w pewnej odległości od poprzedzającego pojazdu. Tym rozwiązaniem szczycił się zawsze Mercedes, tam nazywa się to Distronic.


15 tysięcy złotych to zdecydowanie dolna granica, za którą możemy kupić jeżdżący egzemplarz BMW E38. Ceny części zamiennych? Sporo zależy od wersji silnikowej, przed zakupem radzę poprzeglądać fora, poczytać opinie użytkowników i przekonać żonę, że silnik V12 to naprawdę najrozsądniejsze rozwiązanie. Potem wystarczy myjnia, dobrze skrojony garnitur, ewentualnie skórzana kurtka + koszula i sąsiedzi nigdy nie przyjdą już z pretensjami o zbyt głośno grającą muzykę.



Zalety:
+ Przestronne wnętrze
+ Bardzo bogate wyposażenie
+ „Prestiż” (strach w oczach sąsiadów)
Wady:
- Ceny części zamiennych
- Wysokie spalanie
- Częste kontrole policyjne (podobno)
Tabelka spalania. Czy naprawdę chcesz ją zobaczyć?
Dane użytkowników. Minimalne średnie(trasa)/maksymalne średnie(miasto).
728i 218KM730i 218KM740i 286KM750i 326KM725 tds 143KM730d 193KM740d 245KM
8.4-15.3 l.9.3-17.4 l.10.9-26.7 l.11.9-22.4 l.7.8-13.6 l.8.1-14.1 l.9.0-12.1 l.
Jeżeli jesteś lub byłeś posiadaczem BMW E38 albo masz wyrobione zdanie na temat tego modelu, podziel się z nami swoją opinią. Czekamy także na propozycje aut, o których chcielibyście przeczytać w naszym cyklu.

Źródło: AUTOKULT